Prawidłowe operowanie dokumentacją firmową to rzecz niezwykle ważna w przypadku prowadzenia przedsiębiorstwa. Wiele kwestii prawnych reguluje wszelkiego rodzaju czynności związane z fakturami, umowami czy też dokumentami zawierającymi dane osobowe. Każdy z tych dokumentów może mieć inny, dozwolony czas przechowywania. Wszystko zależy od danego przypadku. Szczególnym przypadkiem są właśnie te dokumenty, które zawierają dane osobowe osób w firmie, czyli pracowników. Osoba prowadząca firmę powinna zatem dobrze znać zagadnienia, jakie niesie za sobą Rozporządzenie o Ochronie danych osobowych z 25 maja 2018 roku. Przepisy tego rozporządzenia uwzględniają wiele ważnych kwestii jak np. niszczenie dokumentów.

Niszczenie dokumentów zgodnie z RODO – Co warto wiedzieć na ten temat?

Jeżeli upłynął maksymalny, dozwolony czas przetrzymywania dokumentów z danymi osobowymi to przedsiębiorca jest zobowiązany do zutylizowania go w konkretny sposób. Niszczenie dokumentów to nie jest jedynie podarcie kartki na drobne kawałeczki. Chodzi o to, aby dokument nie był możliwy do odtworzenia. Profesjonalne niszczenie dokumentów powinno odbywać się przy pomocy specjalnych urządzeń.

Bezpieczne niszczenie dokumentów – Warto skorzystać z usług specjalnej firmy

Usługi niszczenia dokumentów to bardzo popularna metoda. Oferują ją firmy takie jak np. Destroy – https://www.destroy.pl/. Przedsiębiorstwa tego typu mają odpowiednio przeszkoloną kadrę i profesjonalny sprzęt służący do utylizacji. Mowa tutaj o specjalnych niszczarkach przemysłowych, które dają 100% pewności na to, że dokument nie będzie mógł być odtworzony. Przedsiębiorstwa takie oferują również:

  • Niszczenie nośników pamięci (płyty CD, dyski twarde)
  • Niszczenie zużytych sprzętów IT, RTV i AGD
  • Niszczenie produktów firmowych (ubrania, mundury, karty dostępu)

Czy firmy utylizujące działają zgodnie z RODO?

Korzystanie z firmy utylizującej to najlepszy sposób na bezpieczne pozbycie się dokumentów z danymi osobowymi. Dokumentacja przewożona jest specjalnymi konwojami z umundurowanymi pracownikami. Niektóre firmy oferują również niszczenie dokumentacji na miejscu. Sprawia to, że usługi tego typu to gwarancja bezpieczeństwa i poufności. Warto również zauważyć, że jest to również oszczędność pod względem finansowym. Ciekawym jest też to, że zutylizowane produkty są poddawane następnie recyklingowi. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, którym nie jest obojętny stan naszego środowiska.