Z mieszalników korzysta się w restauracjach, dużych sklepach mięsnych i zakładach produkcyjnych. Jak się okazuje, poszczególne typy mieszalników mogą się od siebie znacząco różnić. Poniżej wskazujemy, na jakie aspekty tych urządzeń warto zwrócić uwagę przed zakupem.
Gdzie wykorzystuje się mieszalniki i jakie wybrać?
Mieszalniki do mięs to urządzenia, które pozwalają na połączenie ze sobą kilku rodzajów mięs oraz dodatków urozmaicających smak. Są przede wszystkim eksploatowane tam, gdzie istnieje potrzeba przygotowania dużej ilości mięsa. Należy pamiętać, aby wybierać urządzenia markowe. Pozwala to zyskać pewność, że jest to produkt o wysokiej jakości i w razie problemów można skorzystać z gwarancji producenta.
Czym cechują się dobre mieszalniki do mięsa?
Na samym początku warto określić m.in. oczekiwany rozmiar misy oraz zakres trybów pracy. To ważne, aby urządzenie było dostosowane do realizowanych zadań w danej firmie. Należy wziąć pod uwagę także inne czynniki, m.in. moc silnika oraz wagę całkowitą. Część mieszalników do mięs posiada użyteczną funkcję automatycznego kiprowania, co zaś redukuje część obowiązków osoby obsługującej taką maszynę. Oprócz tego zwróć uwagę na kilka innych parametrów:
- materiał wykonania, np. stal nierdzewna;
- dostępność części zamiennych;
- jakość zastosowanych łopat;
- wytrzymałość konstrukcji wanny;
- rodzaj zasilania i wydajność pracy.
Akcesoria i funkcje mieszalników, które przydają się w codziennej pracy
Mieszalniki w formie wanien mogą posiadać także dodatkowe funkcjonalności, które zwiększają użyteczność sprzętu. Jeśli praca w zakładzie będzie wymagała systematycznego przenoszenia mieszalników, to najlepiej wyposażyć się w maszynę posiadającą kółka z możliwością zatrzymania ich ruchu. Upewnij się, że mieszalnik ma wszystkie potrzebne akcesoria do efektywnej pracy. Ponadto zwróć uwagę na to, czy mieszalnik jest łatwy do czyszczenia. Warto korzystać z urządzeń wyprodukowanych w Polsce, choćby ze względu na łatwość uzyskania części zamiennych i wnoszenia o ewentualny serwis gwarancyjny.
Źródło: https://empra.com.pl/