Rzetelnie przeprowadzone badania nieniszczące konstrukcji to sposób na skontrolowanie, czy dany obiekt, materiał lub komponent wolny jest od niebezpiecznych wad. Z tego tekstu dowiesz się, w jakich gałęziach przemysłu wykorzystuje się takie rozwiązania.

Zastosowanie badań nieniszczących

Taka weryfikacja często jest konieczna w przemyśle ciężkim. Różnorodne metody badań nieniszczących wykorzystywane są także w:

  • branży budowniczej;
  • branży energetycznej;
  • branży chemicznej.

Wszędzie tam ewentualne ubytki, będące wynikiem erozji, korozji lub błędów technicznych mogą doprowadzić do awarii. Profesjonalne badania są w stanie znacznie przedłużyć bezproblemowe działanie konstrukcji, urządzeń i elementów, ochronić przed groźnymi wypadkami oraz związanymi z nimi ewentualnymi kosztami. Usługi badań nieniszczących znajdują zastosowanie w tak wielu branżach ze względu na swoją uniwersalność. W ten sposób przebadamy nie tylko metale, ale też i materiały niemetaliczne.

Badania nieniszczące metali i konstrukcji – jak odpowiednio je przeprowadzić?

Dobrze przygotowane firmy oferują szereg różnorodnych metod badań nieniszczących. Zaliczymy do nich m.in.: badania magnetyczne, badania radiologiczne RT, badania ultradźwiękowe UT, badania penetracyjne PT i badania magnetyczno proszkowe MT.

Jak widać usługi badań nieniszczących to ogromna różnorodność metod, z pomocą których zbadamy konstrukcję pod każdym kątem. Przy wyborze metody uwzględnia się dostępność powierzchni, stan surowca, oraz technologię, w jakiej wykonana została spoina lub złącze.

Badania nieniszczące metali i innych materiałów wymagają zastosowania zaawansowanych technik diagnostycznych. Potrzebna jest też do tego wyspecjalizowana kadra techniczna z wymaganymi certyfikatami. Takie zadanie należy więc zlecać tylko profesjonalnym i dobrze przygotowanym podmiotom, które mogą udowodnić swoje kwalifikacje i uprawnienia.