Do niedawna, żarówki ksenonowe i ledowe były oferowane wyłącznie podczas zakupu samochodów wyższej klasy. Na szczęście, coraz częściej wybór ten jest udostępniany szerszemu gronu miłośników motoryzacji i przestaje być, zarezerwowanym dla nielicznych, luksusem.

W związku z tym, pojawiać się mogą pewne wątpliwości, co do tego, którą opcję powinno się wybrać do swojego auta. Pora odpowiedzieć na to nurtujące pytanie i określić, jakie żarówki są lepsze. Ledowe czy ksenonowe?

Żarówki samochodowe ksenonowe

Ksenony (inaczej xenony) podbijają świat motoryzacji już od ponad dwóch dekad. Lampa ksenonowa nie jest w rzeczywistości żadną żarówką, a wykładowczym źródłem światła, który powstaje w łuku elektrycznym rozpiętym między dwoma elektrodami znajdującymi się w bańce wypełnionej ksenonem, czyli gazem szlachetnym.

W procesie tym, wyprodukowane światło barwą swą zbliżone jest słonecznemu, a jego strumień posiada dwa razy mocniejszy zasięg od tradycyjnej żarówki halogenowej. Lampy samochodowe ksenonowe wyróżniają się przede wszystkim takimi cechami jak:

  • wydatniejsza praca (+);
  • żywotność trwająca jedynie 3 tysiące godzin (-);
  • wysoka cena związana z kosztami produkcji (-);
  • wymóg montowania specjalnego zapłonnika (-).

Ostatni podpunkt związany jest z potrzebą podłączenia lampy do wysokiego napięcia rzędu 25 tysięcy V. Nadzieję na zmniejszenie kosztów dostarczają producenci ksenonów, którzy od niedawna tworzą lampy wytwarzające słabsze światło. Dzięki temu, nie wymagają one montażu dodatkowych systemów i tym samym mogą być zasilane przez akumulator.

Jakie żarówki będą lepsze do samochodu - ledowe czy ksenonowe

Żarówki samochodowe ledowe

Światła LED do samochodu są obecnie popularniejszym od ksenonów sposobem oświetlania drogi podczas jazdy. Zastosowana w nich technologia zrewolucjonizowała rynek już na początku XXI wieku, kiedy to dzięki użyciu luminoforu udało się uzyskać źródło białego światło o znacznie większej, od wówczas spotykanej, mocy. Cechami charakteryzującymi ledy do samochodu są przede wszystkim:

  • energooszczędność oraz trwałość (+);
  • czas eksploatacji około 50-100 tysięcy godzin (+);
  • auta z całym oświetleniem LED znajdują się jedynie w najdroższych modelach (-).

Na szczęście, żarówki ledowe z każdym rokiem stają się coraz bardziej popularne, co znacząco obniża koszty związane z ich produkcją. Bardzo możliwe jest więc, że już w niedalekiej przyszłości samochody wyposażone w pełni światłami LED staną się dostępne także dla przeciętnego użytkownika.

Podsumowanie

Na obecną chwilę nie da się jednoznacznie stwierdzić, które światła są lepsze. Co prawda, większość specjalistów trudniących się motoryzacją przewiduje, że to właśnie światła ledowe zajmą w przyszłości miejsce najpopularniejszych obecnie żarówek halogenowych.

Warto jednak zwrócić uwagę na indywidualne potrzeby każdego z nas i finalnie wybrać oświetlenie spełniające w jak największej mierze nasze oczekiwania. Strona basic.com.pl pozwoli Ci wybrać żarówki samochodowe idealnie dopasowane do Twojego auta.