Oleje smarujące wnętrze silnika oraz skrzyni biegów to najważniejsze płyny eksploatacyjne w samochodzie. Odpowiadają one bowiem za smarowanie oraz redukcję tarcia między poszczególnymi współpracującymi częściami rotujących jednostek, wpływają korzystnie na ich chłodzenie oraz uszczelnienie. Regularna wymiana oleju pozwala zwiększyć żywotność pracy silnika oraz skrzyni biegów. Czy w obu przypadkach można stosować ten sam rodzaj oleju? Kiedy i gdzie wymienić olej w samochodzie?

Oleje samochodowe – które wybrać?

Zarówno oleje silnikowe, jak również te stosowane w przekładniach mają za zadanie skutecznie chronić metalowe elementy przed niekorzystnym tarciem oraz pojawieniem się rdzy. Różnica pojawia się w zastosowanej technologii pracy. Skrzynie biegów pracują na wysokich obciążeniach przenosząc moment obrotowy z wału napędzającego na wał bierny, przez co stosowany tam olej poddany jest działaniu dużych nacisków. W silniku ta siła jest dużo mniejsza. Poza tym trzeba rozróżnić dwa typy przekładni – można wskazać na wymianę oleju w skrzyni biegów manualnej oraz na wymianę oleju w skrzyni automatycznej.

Wymiana oleju w skrzyni biegów

Oleje przekładowe są niezwykle istotne z punktu widzenia przenoszenia obciążeń w trakcie zmiany biegów w samochodzie. W skrzyniach manualnych bardzo dobrze sprawdzają się oleje w klasach jakościowych GL-1 do GL-5 w zależności od sposobu działania manualnej przekładni. Na przykład w przypadku klasy GL-1 nie są dodawane żadne uszlachetniacze i czasami można ten rodzaj oleju zastąpić odpowiednim rodzajem oleju silnikowego (to jednak należy ustalić z mechanikiem). Z kolei olej klasy GL-4 będzie odpowiedni dla nowszych przekładni stożkowych i hipoidalnych, które pracują na wyższych obrotach. Wymianę oleju w skrzyni biegów powinno się przeprowadzać co 100.000 km.

Przedstawiona wyżej klasyfikacja nie dotyczy skrzyń zautomatyzowanych. W przypadku tych przekładni stosowane są sprzęgła hydrokinetyczne oraz pomocnicze sprzęgła sterujące, które wymagają zastosowania olejów o dużo niższej lepkości, aniżeli w przypadku skrzyń manualnych. Takie oleje powinny również cechować się dobrą stabilnością termiczną oraz odpornością na ścieranie. Wymianę oleju w skrzyni automatycznej powinno przeprowadzać się regularnie co 80.000 do 100.000 km.

Wymiana oleju w silniku

Silnik stanowi serce całego samochodu i wymaga wyjątkowego traktowania. Bardzo ważna jest tutaj regularna wymiana oleju, co przyczyni się do prawidłowej eksploatacji motoru auta oraz zmniejszy ryzyko nagłej awarii. Główne zadanie oleju silnikowego to oczywiście zmniejszenie tarcia pomiędzy pracującymi elementami silnika w wysokiej temperaturze. W związku z powyższym, oleje takie powinny mieć również możliwość pochłaniania nadmiaru ciepła. Tutaj bardzo ważnym parametrem jest lepkość oraz rodzaj silnika – benzynowy, diesel, hybryda lub elektryczny. W obu przypadkach przez producenta konkretnego samochodu zalecany będzie inny rodzaj oleju silnikowego o zróżnicowanych parametrach technicznych.

Profesjonalny warsztat samochodowy

Niezależnie od rodzaju wymienianego oleju, najlepiej jest skontaktować się z profesjonalnym warsztatem samochodowym, którego personel błyskawicznie dokona przeglądu jakości obecnych płynów eksploatacyjnych w samochodzie, a w razie konieczności wymieni oleje na nowe. W tym celu zapraszamy do fachowego warsztatu samochodowego Sergiej Paszyński.